Cechy charakterystyczne kota Manx

Koty Manx mają wygląd, który nie jest zbyt atrakcyjny dla oka, ale w rękach wykwalifikowanego hodowcy stają się bardzo piękną i niesamowitą rasą kotów.

Są nie tylko urocze i piękne, ale ich cechy są bardzo podobne do cech kota abisyńskiego. Są też mniejsze niż większość innych ras.

Jednak największą wadą jest to, że nie są zbyt przyjazne w stosunku do ludzi. Mogą być bardzo agresywne w stosunku do obcych, nie lubią być trzymane i przytulane.

Manx to rasa kotów o półkrótkich włosach, ze średniej długości ogonem. Ich płaszcz jest zazwyczaj bogatego czarnego koloru.

Koty manx powstały na Wyspie Man, gdzie pierwotnie były hodowane jako koty myśliwskie. Nazwa manx oznacza “grzywę” i odnosi się do ich krótkiej sierści, która jest dłuższa niż u Scottish Fold.

Manx jest również znany jako “czarny i opalony” kot, ze względu na ich unikalne czarne i opalone futro. Dlatego też kot Manx jest również czasami nazywany “czarnym i białym kotem”.

Ich ogon jest zwykle czarny, chociaż kolor może się różnić w zależności od kota. Kot manx ma ciemnoniebieską do fioletowej tęczówkę. Ich uszy są zaokrąglone i spiczaste, a ich trzepaczki są zwykle dłuższe niż u innych ras.

Mają średniej wielkości głowę, z kwadratowym kształtem nosa i dużymi okrągłymi oczami. Mają bardzo mocną szczękę i mały, wąski pyszczek.

Koty Manx mogą ważyć od 2 do 3 funtów, a ich długość życia wynosi od 11 do 14 lat.

Problemy zdrowotne

Chociaż kot manx ma normalną długość życia, nadal jest podatny na pewne problemy zdrowotne. Niektóre z nich obejmują:

Problemy z ustami i dziąsłami.

Koty manx są również podatne na problemy stomatologiczne, ponieważ mają małe usta i duże zęby. Z tego powodu zęby kota manx mogą nie być prawidłowo ustawione, co może prowadzić do kilku problemów, w tym:

– Nieświeży oddech

– Próchnica zębów

– Choroba dziąseł

– Infekcje

Bolesność

Kolejnym problemem, na który narażony jest kot manx, jest bolesność stawów. Dzieje się tak dlatego, że ich nogi nie są w pełni ukształtowane, a co za tym idzie, nie mają one prawidłowej budowy bioder.

Może to prowadzić do sztywności i bólu w biodrach kota manx, co może powodować zapalenie stawów.

Sierść kota manx jest również podatna na zrzucanie, a to może powodować kulki włosów w żołądku.

Ćwiczenia

Kot rasy manx jest bardzo zabawny i lubi się bawić i ganiać. Są bardzo zwinne i wysportowane, a także mają duże umiejętności skakania.

Koty Manx są również z natury niezależne i lubią zostawać same. Nie jest to jednak coś, co będą tolerować przez bardzo długi czas.

Mają również tendencję do bycia upartymi i będą się denerwować, jeśli spróbujesz je trzymać lub podnieść.