Znaleziono kota w Krakowie: Co zrobić w takiej sytuacji?

Kot uciekł? Co zrobić w sytuacji znalezienia bezpańskiego kota?

Ważne jest, aby przede wszystkim zdobyć informacje na temat kota, który został znaleziony. Czy jest on znanym posiadaczem, czy też jest to zwierzę bezpańskie? W pierwszej kolejności warto zabrać zwierzaka do najbliższej kliniki weterynaryjnej, w celu zbadania go na obecność chipa lub innej formy identyfikacji. Dzięki temu możliwe będzie skontaktowanie się z właścicielem, bądź też zapewnienie kota opieki, jeśli nie ma on właściciela.

Jak zabezpieczyć zwierzę na czas poszukiwań właściciela?

Zwierzę należy umieścić w bezpiecznym miejscu, takim jak np. wygrodzone podwórko, czy też ogród, który zostanie zabezpieczony siatką o odpowiedniej wysokości. Nawet zwierzę, które ma doświadczenie w samodzielnym przemieszczaniu się po mieście, może w stanie zagubienia zniechęcone nowym otoczeniem nie znaleźć drogi do domu, dlatego tak ważne jest, aby zabezpieczyć je przed dalszymi zagrożeniami.

Co zrobić, gdy nie uda się odnaleźć właściciela?

W przypadku, gdy udało się zabezpieczyć kota i nie udało się odnaleźć jego opiekuna, warto rozważyć możliwość skontaktowania się z pobliskim schroniskiem dla zwierząt. W takim miejscu zwierzę będzie mogło znaleźć schronienie oraz opiekę, a potencjalni właściciele będą mieli możliwość odnalezienia zaginionego pupila.

Jak często uciekają zwierzęta?

Zdarza się, że zwierzęta uciekają od opiekunów, szczególnie w okresie wakacyjnym, gdy wiele osób wyjeżdża na urlopy lub wyjazdy służbowe. Warto więc zachować czujność i zawsze pytać sąsiadów o to, czy nie zauważyli kręgu uciekającego kota czy psa w okolicy.

Co zrobić, aby uchronić zwierzęta przed ucieczką?

W celu minimalizacji szansy ucieczki zwierzęcia warto zadbać o należyty poziom zabezpieczenia – zapytajmy opiekuna zwierzaka o możliwość założenia mu specjalnego kaftana z identyfikatorem lub też zainwestujmy w specjalną obrożę, która umożliwi łatwe odnalezienie zwierzaka.

Podsumowując, odnalezienie bezpańskiego kota może być zarówno źródłem wielu emocji, jak i często poważnym problemem. Warto pamiętać o czujności, a w przypadku pojawienia się zagubionego zwierzaka, postępować zgodnie z powyższymi zaleceniami, aby zagwarantować mu jak najlepsze warunki oraz ewentualnie szybki powrót do domu.

Artykuł powstał we współpracy z splendorwkuchni.pl