Koty a woda: Czy koty naprawdę nie lubią kąpieli?

Kocie stereotypy

Istnieje wiele stereotypów związanych z kotami, a jednym z nich jest to, że koty nie lubią kąpieli. Wiele osób uważa, że koty lękają się wody i nie lubią być zmuszane do moczenia swojego futra.

Jednakże, takie przekonania są błędne. Koty są z natury bardzo czystymi zwierzętami i często same pielęgnują swoje futro poprzez lizanie. To, że koty nie chcą być zmuszane do kąpieli, wynika z tego, że nie lubią być zmuszane do niczego, a nie z fobii wodnych.

Dlaczego koty nie lubią kąpieli?

Jednym z powodów, dla których koty nie lubią kąpieli, jest fakt, że woda zmienia ich naturalny zapach i wprowadza do ich futra różne zapachy związane z mydłami i szamponami. Ponadto, kąpiel jest dla nich całkiem nieprzyjemnym doświadczeniem, ze względu na kontakt z wodą, która na początku jest dla nich bardzo zimna.

Zależnie od charakteru kota, możemy mieć do czynienia z różnymi reakcjami, gdy chodzi o kąpiel. Niektóre koty uciekają z każdej kąpieli, inne zaś tolerują ją z jakimś oporem.

Jak kąpać kota?

Istnieją jednak okoliczności, kiedy kąpiel jest konieczna, na przykład w przypadku silnego zanieczyszczenia futra lub choroby skóry. W takim przypadku nie warto stosować brudujszych metod, a zastosować kilka zasad, które pomogą nam przeprowadzić kąpiel bez powodzenia traumatyzowania naszego pupila.

1. Upewnij się, że masz wszystko, co potrzebne przed rozpoczęciem kąpieli.
2. Przygotuj ciepłą wodę i odżywkę kota, która pomoże mu w odtłuszczaniu włosa.
3. Nie zmuszaj kota do kąpieli, ale delikatnie umieść go w wodzie i zacznij masować jego futro od spodu, unikając kontaktu z oczami, uszami i nosem.
4. Pamiętaj, aby umyć dokładnie całe ciało kota, a następnie spłukać szampon wodą.
5. Wyciśnięte futro z wody możesz delikatnie osuszyć, a następnie zostawić kota na chwilę, by mógł samodzielnie wysuszyć się na słońcu lub ciepłym pokoju.

Podsumowanie

Wbrew powszechnej opinii, koty nie są fobią wodną. Nie lubią jednak być zmuszane do kąpieli, ponieważ zmienia to ich zapach i może być dla nich nieprzyjemnym doświadczeniem. W przypadku konieczności kąpieli, ważne jest, aby pamiętać o kilku zasadach i poszanować indywidualną naturę naszego pupila.

Artykuł powstał we współpracy z teletransport.pl