Historia

Dziwne koty, których wygląd sugeruje związek z rysiem, lisem i żbikiem są często obecne w skandynawskich legendach i bajkach. Niektóre baśnie mówią o „leśnym” kocie z ogromnym, puszystym ogonem. Wikingowie podobno trzymali na swoich okrętach w obronie przed gryzoniami przedziwne koty i „podrzucili” je Normandii a także pewnie i Ameryce.

Pierwsza udokumentowana informacja o kotach‐rysiach zapisana została w XVI wieku przez duńskiego mnicha, który większość swojego życia spędził na terenach obecnej Norwegii.

Potem przez wiele lat puszysty, silny kot, potrafiący polować i łowić ryby, dający sobie radę w arcytrudnych warunkach surowej Północy towarzyszył życiu Norwegów.

W latach  siedemdziesiątych Norwegowie poważnie zabrali się za hodowlę, bowiem te długowłose piękne koty znikały. Wiadomo, że potomstwo krótkowłosych i długowłosych kotów jest na ogół krótkowłose, więc zostawienie tych spraw własnemu losowi mogło doprowadzić do naturalnego wyginięcia kotow‐rysiów.

W 1975 roku utworzono NORSK SKOGKATTRING. Na początku było sporo problemów z opisaniem wyglądu typowego „norwega”, czyli ze standardem. Wszystkich pogodził wtedy

Truls, wielki, pręgowany kocur, mieszkający z rodziną Nylund niedaleko Oslo. Kiedy członkowie Komitetu Hodowlanego zobaczyli Trulsa w pełnym futrze, nie mieli już żadnych

wątpliwości ‐ to było to! W 1976roku rasa została uznana przez międzynarodową organizację hodowców kotów rasowych‐ Federacon Internaconale Feline (FIFe).

Koty norweskie leśne podbiły cały świat. Do Polski pierwsza para kotów norweskich leśnych przybyła w 1990 roku. Sprowadzili ją państwo Nalewajowie z Poznania. Sześć lat później przyjechał z Holandii Bergansius Sardanas i to ten kocur i jego właściciel, Roman Grabara, wielki miłośnik, znawca i hodowca, rozbudzili zainteresowanie tymi kotami.  Pod koniec 1997roku zamieszkał w Warszawie piękny Golden Delicious Felis Jubatus, który czarował urodą na wystawach i sędziów i widzów.

Zródło www.nfo.pl

Stopka

login

Kontakt:

Anna i Bartosz
 Zalescy

tel: (+48 22) 869 02 05
kom: +48 602 785 111
Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt: ArtAddict, wykonanie: Blue Train