Nierówne źrenice u kota – czy to poważny problem?

Źrenica to specjalny otwór występujący przed soczewką oka, który odpowiada za ilość światła padającego na siatkówkę. Chroni ona wnętrze gałki ocznej przed nadmiernym naświetleniem. Element ten pełni bardzo istotną rolę w narządzie wzroku, zarówno u ludzi, jak i u zwierząt, w tym kotów. Naturalnie źrenice w obu oczach są równej wielkości. Zdarza się jednak, że mogą się one rozszerzać lub zawężać w sposób nierównomierny. Czy jest to coś, co powinno zaniepokoić właścicieli kotów? O jakich problemach ze zdrowiem zwierzęcia informują nierówne źrenice?

 

W największym uproszczeniu źrenice kota zmieniają swoją wielkość pod wpływem tego, ile światła dociera do oka. Jeśli jest go dużo, specyficzny czarny otwór widoczny na powierzchni gałki ocznej staje się mniejszy i węższy. W ciemnościach z kolei źrenica wyraźnie powiększa się. Warto wiedzieć, że u kota ten element budowy narządu wzroku jest „pionowy”, co szczególnie uwydatnia się w bardzo dobrym oświetleniu. Ma to związek z pierwotną naturą tych zwierząt. Takie źrenice pozwalają lepiej widzieć zarówno przy oślepiającym słońcu, jak i po zmroku, co jest wyjątkowo ważne podczas polowań. U zdrowego kota zmiana wielkości źrenic następuje równomiernie w obu gałkach ocznych. Jeśli występują na tym gruncie jakiekolwiek dysproporcje, mówi się o tzw. anizokorii. Może być ona jednym z objawów kilku groźnych schorzeń, dlatego nie należy jej bagatelizować.

Co wywołuje anizokorię?

Nierówne źrenice u kota mogą mieć różne podłoże. Najczęstszą przyczyną tego problemu jest zapalenie błony naczyniowej oka lub zapalenie wnętrza oka. W tym przypadku źrenica w chorym oku jest węższa w porównaniu do zdrowego narządu wzroku. Oprócz tego anizokoria nierzadko wynika z rozwijającej się jaskry, czyli choroby wywołanej przez zwiększone ciśnienie wewnątrz oka. Tu z kolei źrenica powinna wydawać się większa. Inną chorobą objawiającą się poprzez anizokorię jest zespół Hornera. Terminem tym określa się zespół objawów okulistycznych spowodowanych uszkodzeniem unerwienia współczulnego gałki ocznej. Poza takimi symptomami, jak opadnięcie górnej powieki, wciągnięcie gałki ocznej w głąb oczodołu, wypadniecie trzeciej powieki i rozszerzenie naczyń górnych, schorzenie to daje o sobie znać również poprzez zauważalne zwężenie źrenicy w chorym oku.

Dysproporcja w wielkości źrenic wynikać może też z rozwijającego się nowotworu, zaburzeń neurologicznych, urazów rogówki, obecności pasożyta w organizmie, chorób lub urazów mózgu, zatrucia itd.

Jak wygląda leczenie?

Sposób leczenie anizokorii zależy od tego, co wywołuje ten problem. Jeśli podłoże tej wady wynika ze stanu zapalnego, wówczas wystarczające będzie stosowanie odpowiednich środków farmakologicznych. Gorzej jednak, gdy przyczyny nierówności źrenic trzeba doszukiwać się głębiej. Poza tym, że w takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki, finalnie może się okazać, że anizokoria jest tylko jednym z kilku symptomów poważniejszych chorób, których wyleczenie będzie możliwe tylko przez przeprowadzenie skomplikowanego zabiegu chirurgicznego.

Co zrobić, gdy zauważy się nierówne źrenice u swojego kota?

Przede wszystkim nie należy tego objawu ignorować. Jeśli się go zauważy, od razu należy umówić się z wizytą u weterynarza, a najlepiej u zwierzęcego okulisty. Szybka reakcja zwiększa szanse na to, że nawet przy wykryciu poważnych problemów zdrowotnych, będą one całkowicie wyleczalne i nie pozostawią po sobie żadnych śladów.

Warto dodać, że niektóre przyczyny pojawienia się nierównych źrenic mogą wywoływać u kota ból, co z kolei przekłada się na znaczny spadek ogólnego komfortu życia. Zwierzę w takiej sytuacji staje się apatyczne, niechętne do zabawy i współpracy, traci apetyt itd. Szybka wizyta u weterynarza jest więc w stanie przynieść pupilowi ulgę.

Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Okulistyki Weterynaryjnej Eyevet Wrocław – https://eyevet.pl/pl